În România, gunoiul nu dispare niciodată. Se transformă. Uneori în dealuri. Alteori în contracte. Câteodată în proiecte europene, cu titluri verzi și randări curate, unde natura zâmbește digital, iar administrația publică vorbește despre… marea economie circulară. Deși, la propriu, stă pe munți de gunoaie! Așa e și la Timișoara, unde povestea începe frumos, aproape scandinav,
La Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara (SCMUT), aflat în subordinea primarului Dominic Fritz, concursurile par să aibă mai multe vieți decât o pisică de cartier, hrănită de trei asociații de proprietari, simultan. Examenele publice se scot la mezat, prin publicitate, apoi, se suspendă, după care se reiau, se anulează și, în final, la momentul potrivit,