În România, cel puțin pe organigrame și documente, există instituții care păzesc sănătatea animalelor. Așa cum există autorități care au grijă de siguranța alimentară! Și există DSVSA Arad care e unică, la nivel de ADN! În primul rând, pentru că a reușit performanța de a veghea la sănătatea relațiilor dintre funcționari și diverși beneficiari ai bunăvoinței administrative. Apoi, că autoritatea de control a izbutit să transforme vaca, într-un animal sfânt. Nu pentru că produce lapte peste normă, ci documente și identități pe bandă rulantă, mai multe chiar decât orice agent sub acoperire. Și, nu în ultimul rând pentru că, printr-o serie de numere de magie, instituția a făcut în așa fel încât să vindece animalele, în acte, cu o eficiență care ar face invidioasă întreaga industrie farmaceutică de pe Terra.
Pe scurt, cam așa arată concluziile anchetei procurorilor DNA Timișoara, urmărire penală care a ieșit la suprafață, pe data de 18 iunie a.c, când magistrații anticorupție au dat buzna peste funcționari publici, medici veterinari și o serie întreagă de ferme de bovine, arondați la Direcția Sanitar Veterinară și Siguranța Alimentelor Arad. Acum, în principiu, comunicatul DNA vorbește despre un prejudiciu de 170.000 de lei. Practic, vreun an și jumătate de muncă neprestată, dar remunerată, pe CNP-ul unui medic veterinar. Dar, aici, adevărata poveste nu este despre bani, ci despre siguranța publică și despre abonamente lunare… de șpăgi! Mai exact, despre focare de leucoză bovină care au fost rezolvate, nu prin măsuri sanitar-veterinare, ci prin cosmetizarea realității de laborator. Și, totodată, despre exporturi de animale care, potrivit anchetatorilor, ar fi beneficiat de certificări și documente, cel puțin discutabile. Pe bani!

Așa că, dincolo de orice, ancheta procurorilor anticorupție a reușit să iasă cu brio din zona contabilă și să intre, direct, în cea a interesului public major. Acolo unde jalea e cât Casa Poporului! Una peste alta, așa cum rezultă din documente, în centrul dosarului penal, instrumentat de DNA Timișoara, apar o serie întreagă de funcționari de stat, medici veterinari și crescători de animale din județul Arad:
- Marcel Roșu, director executiv al DSVSA Arad;
- Gheorghe Cioban, director executiv adjunct DSVSA Arad;
- Marin-Casian Paven, medic veterinar oficial;
- Ancuța-Maria Ardelean, șefa Laboratorului Sanitar-Veterinar;
- Ioan Bica, om de afaceri;
- Carmen-Marinela Filipescu, administratorul societății ANUNNAKI NOOVA SRL;
- Matiș Saveta (Bety), administrator DAVID ZOOIMPEX SRL;
- Ana-Maria Manolache, administrator ZOO-FARMY SRL;
- Gheorghe-Traian Bobiș, medic veterinar și administrator CARLMED VETERINARIA SRL;
- Daniel Ignat, reprezentant al Cabinet Veterinar IGNAT & MOGA SRL;
- Paul Isdrailă, administrator al BOVIN ALBANI SRL.
În primul rând, ancheta DNA Timișoara gravitează în jurul unor centre de colectare, unde vacile călătoreau mai repede decât birocrația. Și, pe măsură ce ancheta a avansat, o serie de societăți comerciale au revenit, în mod obsesiv, într-un lanț protejat de angajații DSVSA Arad – ANUNNAKI NOOVA SRL, DAVID ZOOIMPEX SRL, ZOO-FARMY SRL, CARLMED VETERINARIA SRL, CABINET VETERINAR IGNAT & MOGA SRL și BOVIN ALBANI SRL. Practic, vorbim despre un mecanism în care certificările veterinare și exporturile de bovine au devenit o afacere extrem de flexibilă, în special pentru animale colectate, încărcate și expediate către Albania, Serbia și alte destinații externe. Problema este că, potrivit anchetatorilor, unele dintre procedurile legale și obligatorii au fost bifate doar pe hârtie. Și de aici, încolo, printre rânduri, urmează stenograme ale unor interceptări ambientale și telefonice, care nu fac decât să reconfirme nivelul la care a ajuns corupția în instituțiile publice, girate de partidele politice din România!
🟠 Curbura timpului
Așadar, una dintre cele mai savuroase secvențe din dosar privește exporturile de bovine ale ANUNNAKI NOOVA SRL către Albania. Potrivit procedurilor veterinare, testul de tuberculinare intradermică (TBC) necesită citirea rezultatului după 72 de ore. Doar că ancheta procurorilor DNA Timișoara a documentat situații întregi în care animalele, achiziționate de pe sate, intrau în centrul de colectare și plecau la export, în aceeași zi. Cu alte cuvinte, testul de 72 de ore părea să fie efectuat într-un univers paralel în care timpul curgea diferit. Într-o convorbire interceptată, Carmen Filipescu (administrator firma) și Daniel Ignat (medic veterinar) discută despre formulare, procese-verbale și ștampile care trebuie pregătite, înainte ca animalele să plece. Moment în care medicina veterinară începe să semene suspect de mult cu editarea unui fișier Word:
D. I: Zic, cu tabelul ăla TBC ţi-l trebuie astăzi după masă sau …?
F. C: Păi astăzi mi-l trebuie, dă-l dracului, lasă că-l fac eu.
D. I : Fă-l tu şi sună-l pe ADI să vină cu ştampila.
F. C.: Bun, perfect. Hai.
D. I: Şi îţi dau numere 60 şi 65, ţine minte. 60 ăla …
F. C: Da.
D. I: Nu, stai aşa. Pune 65 şi 67.
F. C: 65 şi 67, ok.
D. I: Bun, bine. Îl sun pe ADI să vină cu ştampila, dacă comentează.
F. C: 65 e ăla de inoculare? Că tre să-l trec în certificatul de Serbia.
D. I: Inocularea, 65 ăla e inocularea.
F. C: Şi procesul…67. Bun. Perfect. Hai. Trimite-l că şi aşa am treabă cu el să-mi tragă şi mie 65 de probe.
Ulterior, la câteva zile, așa cum rezultată dintr-o serie de înregistrări ambientale, povestea de la DSVSA Arad a continuat în același ritm de cooperativă sanitar-veterinară. Exclusiv, pusă pe șpagă! Așa au aflat procurorii DNA Timișoara că, în zootehnie, mită nu se calcula la kilogram de carne, ci la camion! Mai mult, așa cum rezultă din ancheta magistraților anticorupție, schema era și perversă, în sensul că, de exemplu, Marin Paven, sub presiunea calității de medic veterinar, care putea lua măsuri fără de proprietarii de animale, cumpără animale bolnave (sau cu boli inventate), la prețuri derizorii, pe care le transporta la ANUNNAKI NOOVA SRL. Apoi, angajatul DSVSA Arad fabrica identități false respectivelor animale, prin obținerea unor crotalii duplicate, cu sprijinul altor medici veterinari.

Din convorbirile interceptate în mediul ambiental a reieșit că Marin Paven primește sume de bani, cu titlul de mită, de la Carmen Filipescu, la final de lună, în funcție de câte camioane de animale a exportat SC ANUNNAKI NOOVA SRL. Astfel, mita pentru un camion de animal exportat este de 50 de euro, la care se adaugă și prețul pe care angajatul DSVSA Arad îl încasează de la aceeași ferma de animale pentru acțiunile sanitar-veterinare, care, în realitate sunt efectuate parțial sau chiar deloc. Ce e interesant, dar nu șocant, e că, așa cum rezultă dintr-o conversație, avută pe 13 februarie 2026, Gheorghe Cioban, adjunctul autorității sanitar-veterinare, știa mercurialul șpăgilor:
P. M: Păi da, n-am spart contractul cu ea…
C. G: Cu asta?
P. M: Da, de la 01 ianuarie e DANI IGNAT. N-am mai putut să zic. Ea și-n ultima perioadă cât a mers POP o zis, bă eu-mi țin …neinteligibil… nuu și alea care o mers POP …neinteligibil… 1
5 milioane pe camion, a fost lună cu 125 de milioane, a fost lună cu 80 de milioane. C. G: Și la POP îi dă ceva asta?
P. M: Aa, nuu… POP na, tot a început să-mi bată mie apropo-uri de prunc… nu vrea să ia de la ea… la final de lună câte camioane îs ori 50 de euro.
C. G: 50?
P. M: Daa… (râde) Anul trecut, ianuarie, decembrie, noiembrie, tot așa…final de lună 8 camioane, 400 euro.
C. G: Și atunci ce pula mea face și ăla numai figuri?
🟠 Vaci multiplicate
Adevărul e că ancheta de la DSVSA Arad a devenit și mai interesantă atunci când procurorii DNA Timișoara au început să verifice documente, unele legate de exportul animalelor vii, alte care țin de identificarea exactă a bovinelor. Și a fost jackpot căci, așa cum rezultă și din interceptări, au existat zeci de transporturi… clonate! Ca de exemplu, unele în Albania, în care vacile trimise la export, din Arad, avea aceleași crotalii cu alte cornute, existente pe pășunile din Maramureș. Tradus, din dialectul birocratic, în română curentă – animale din camioane nu erau cele din acte. Ceea ce înseamnă introduceri de date false în SNIIA (sistem monitorizare) și în formularele de mișcare, întocmite pentru bovine… inexistente. Practic, unele vaci păreau să beneficieze de mai multe identități decât un infractor internațional urmărit de Interpol:
C.G: Auzi? Transportul ăla din 16 martie, tu l-ai făcut?
P.M: Neinteligibil
C.G: Și ai făcut poze?
P.M: Neinteligibil
C.G: Se văd crotaliile?
P.M: Neinteligibil
C.G: Deci, auzi, știi care e problema? Dacă există animalele și-n Maramureș și exportate, aceleași crotalii, o făcut duplicat, dar m-am uitat și nu s-o făcut duplicat. Atunci înseamnă că o trimis alte animale.
P.M: Neinteligibil
C.G: Dar cum or putut să treacă pe TRACES alea, când or știut că nu le-or luat?
P.M: Neinteligibil
C.G: Eu știu, dar de ce le-o trecut la export dacă o știut că nu le-o ridicat de la MARAMUREȘ?! Dacă reclamă cumva albanezii, îi bai, că animalele figurează exportate și ele-s acasă.
P.M: Neinteligibil
C.G: Cum să le întoarcem înapoi? Păi nu le mai poate întoarce înapoi din Albania…
Dar bomba cea mai mare, în toată ancheta DNA Timișoara, nu e că angajații DSVSA Arad luau șpagă, cu precizie de ceasornic, câte 50 de euro la fiecare export de animale vii. Sau că dădeau certificate de sănătate pentru animale, fără să le vadă și să le consulte, ci trimiteau ștampila în deplasare, cu tot soiul de intermediari. Și nici că, în România, pe pajiști, există animale vii care, deja, pe de altă parte, stau pe rafturi, prin caserole. Nu! În fapt, adevărată bombă din dosarul procurorilor anticorupție zace în episodul leucozei bovine. Mai exact, într-o întâmplare care a avut loc în februarie 2026, pe o exploatație a SC Interglobal SRL, unde au fost identificate rezultate pozitive la o astfel de simptomatologie. În acest caz, legea este clară, în sensul că, la primul rezultat pozitiv se suspendă statutul de exploatație, se declară focar și se aplică restricții. Doar că, potrivit procurorilor DNA, exact acest lucru nu s-ar fi întâmplat. Și se vede asta din conversația avută între directorul adjunct al DSVSA Arad și unul dintre medicii veterinari, Călin Ususan:
C. G: Îi futut! Îți dai seama că e futut. Și câte are? Câte are în exploatație?
U. C: Cine?
C. G: Italianul (nn- Zocche Pacho)
U. C: 1200
C. G: Ai de pula mea! Și restul nu se testează?
U. C: … dacă declari focarul, 8 luni nu mișcă nimic, poa’ să facă el ce vrea!

Partea proastă e că, așa cum rezultă din anchetă, ambii directori ai DSVSA Arad, executivul Marcel Roșu și adjunctul Gheorghe Cioban, ar fi agreat și permis refacerea analizelor, astfel încât rezultatele să devină negative. Practic, boala nu a mai fi fost tratată la animal, ci direct în laborator. Iar odată dispărută din buletinul de analiză, s-a evaporat și din realitate! Evident că, pentru fermă, avantajul a fost uriaș. Nu mai exista focar. Nu mai existau restricții. Nu mai exista sacrificare. Nu mai exista pierdere financiară. În schimb, pentru sănătatea publică, chestiunea e infinit mai gravă.
Așa că, DSVSA nu rămâne, în istorie, pentru prejudiciul de 170.000 de lei. Acela este doar aperitivul. Miza reală a întregii operațiuni și descinderi a procurorilor DNA Timișoara a fost demantelarea unui rețele, în care certificările veterinare, exporturile către Albania și Serbia, se dădeau pe bandă rulantă și cu ochii închiși. Că așa a a ajuns DSVSA Arad, care ar fi trebuit să protejeze sănătatea animalelor și a populației, să fie interesată doar de fluxul afacerilor și șpăgilor!











What do you think?
Show comments / Leave a comment