Loading

Nașteri cu umbrelă

În orice oraș normal, dacă plouă într-o maternitate nouă, ai un scandal cât Casa Poporului. Și procurorii anticorupție, la ușă! În Timișoara, dacă plouă în două spitale noi, simultan, se numește strategie integrată de dezvoltare medicală. Ca și idee, una dintre construcții, Maternitatea Bega, aparține CJ Timiș, dar e administrată de Spitalul Județean. Cealaltă, Clinica Odobescu, funcționează sub administrația lui Dominic Fritz și este manageriată de Spitalul Municipal. Prima a costat zeci de milioane de euro din bani europeni. Cealaltă, în lipsă de soluții, costă aproape 40.000 de euro pe lună chirie. Au administrații diferite, șefi diferiți, constructori diferiți și istorii diferite. Totuși, ambele au aceeași specializare – obstetrică și hidroizolații experimentale!

Si, acum, să le luăm pe rând! Încet și fără grabă! De exemplu, noua Maternitate Bega, realizată printr-un proiect european de aproximativ 20 de milioane de euro și inaugurată cu mare fast în vara lui 2024, a început să genereze incidente, înainte să împlinească un an. Mai întâi, a dat piept cu prima ploaie serioasă, prin saloane și pe coridoare, la vreo două săptămâni, după tăierea panglicii. Pe urmă, în timp, au urmat și restul – decolări de tavane, desprinderi de chiuvete, inundații, mini piscine în grupurile sanitare, lifturi gravitaționale, refulări din canalizare etc etc. Ceea ce confirmă că Timișoara e capitală europeană a culturii administrative improvizate. Tocmai pentru că aici, în timp ce politicienii o ard în discursuri, apa pluvială inaugurează secțiile medicale, pe cont propriu!

De atunci, peste nouă minune de Maternitate Bega, proiectată și executată la înalte standarde europene, au mai trecut, în ultimii doi ani, și alte ploi torențiale. Tot prin interior, ba pe la geamuri, ba prin tavane, ba pe sub uși! Nu o dată. Nu de două ori. Vreo 5 la număr. Ultima, pe 21 iunie 2026, așa cum a informat, zilele trecute, InsiderTM. Așa că modelul bănățean, prezentat ca un simbol al medicinei occidentale și împachetat festiv în panglici, a ajuns să semene mai degrabă cu un proiect de drenaj, decât cu unul medical. Dar asta nu e tot, că aseară, pe 23 iunie a.c, precipitațiile nu au mai avut răbdare și au dat buzna, în șiroaie, și în noua Maternitate Odobescu. Ca să vă lămuriți în ce hal a plouat, nu  afară, ci înăuntrul clinicii, aveți videoclipului mai jos. Dar, pentru senzații optime, puneți VOLUMUL pe maxim!

 Ca și istoric, ani de zile, ginecologii de la Odobescu au lucrat într-o clădire veche, plină de infiltrații, igrasie și probleme structurale. Până când, la finele lui 2024, inevitabilul a devenit… inevitabil și un tavan s-a prăbușit după episoade repetate de ploaie. Apoi, mamele și nou-născuții au fost evacuați, iar maternitatea s-a închis, vreo jumătate de an! Ca, în final, soluția salvatoare să fie închirierea unei clădiri, la un preț de circa 40.000 euro pe lună! Atunci, în loc să livreze un nou spital municipal, pe care-l tot promite de prin anul 2020, administrația locală a explicat că arendarea fostei Clinici President este o situație excepțională. Doar că, în România, nimic nu e mai permanent, decât o soluție provizorie.

🟠 Machete de carton

Și uite așa, la un an de la inaugurarea Maternității Bega, pe 23 iulie 2025, s-au tăiat panglicile și la Odobescu, într-o clădire privată de pe strada Franyo Zoltan. Noua locație a fost prezentată drept salvarea sistemului. Numai că încă înainte de a funcționa la capacitate maximă, la fel ca și dincolo, și aici au apărut primele semnale de alarmă – deficiențe tehnice, probleme de infrastructură, improvizații electrice și o serie întreagă de alte neconformități. Numai că Dumnezeu, care are uneori simțul umorului mai dezvoltat decât departamentele de comunicare ale Primăriei Timișoara, a trimis o ploaie care a demonstrat, cât se poate de limpede, că apa nu ține cont de nici măcar de o chirie de 40.000 euro!

Iar pe 23 iunie 2026, potrivit discuțiilor din grupul intern al ginecologilor de la Maternitatea Odobescu, apa a început să pătrundă în noua maternitate. Nu prin metafore, ci direct prin tavan. Mesajele dintre cadrele medicale sunt aproape literatură documentară. În orice alt sistem medical european, faptul că medicii vorbesc despre pompe de evacuare, în loc să discute despre paciente, ar produce niște transpirații reci în administrația publică! La Timișoara, pare să fie procedură operațională standard. Mai lipsea doar ca cineva să întrebe unde se află bărcile pneumatice și exercițiul civil era complet:

“Se destramă și asta!”

“Să trimită pompe.”

“Dacă pică (nn -tavanul) o să sun la pompieri, că nu văd soluție.”

“Crezi că se închide și maternitatea asta?”

Oricum, trebuie recunoscut că, pe malurile Begăi, nu e simplu să inaugurezi două maternități, la un an distanță, care să aibă aceeași vulnerabilitate ca o casă bătrânească din anii ’60. Asta necesită un talent aparte. Nu ghinion! Că aici, niciuna dintre cele două unități sanitare nu a fost victimă a unor fenomene meteo extreme și nici ploi biblice. Ci o simplă torențială de vară care a reușit să testeze simultan două proiecte, prezentate publicului drept soluții moderne. Și ambele au răspuns la fel. Cu găleata! Mopul! Cu pompe de evacuare! Semn că spitalele moderne, cu condiții occidentale pentru pacienți, există doar în discursuri. În rest, totul e dimensiune paralelă.

Adevărul e că, în lumea reală însă, femeile nu nasc într-o maternitate închiriată și nici într-una construită de nouă, dar plină de vicii ascunse. Și mai ales într-unele în care mai și plouă, ca afară! Oricum, în toată această poveste, care implică cele două maternități, există ceva aproape poetic. Consiliul Județean și Primăria Timișoara se află, adesea, în tabere politice diferite. Se ceartă. Se acuză. Se critică. Își măsoară performanțele prin comunicate și postări pe Facebook. Dar când vine vorba de maternități, au găsit terenul comun. Apa! Exact cea care, cât de curând, în ritmul ăsta frenetic, va transforma profilul medical al celor două maternități, Bega și Odobescu, în Aquapark-uri obstetricale. Măcar, așa, nimeni nu s-ar mai mira, când începe să plouă, înăuntru!

0 People voted this article. 0 Upvotes - 0 Downvotes.

InsiderTM

insidertm@insidertm.ro

svg

What do you think?

Show comments / Leave a comment

Leave a reply

Loading
svg
Quick Navigation
  • 01

    Nașteri cu umbrelă